Dnia 26 września 2018r o godzinie 00:00  klasy 3 b HOT oraz 3 a TE pod opieką pani Renaty Urbańskiej, pana Sławomira Buźniaka i pani Joanny Wójcik wybrały się na trzydniową wycieczkę do Lwowa na Ukrainie.

Około godziny 4:00 dotarliśmy do granicy polsko – ukraińskiej. Granicę  w Medyce przekroczyliśmy w stosunkowo szybkim tempie, bo zajęło nam to „tylko” ponad 4 godziny  ;). Przestawienie zegarków. Jeszcze tylko godzinka jazdy i byliśmy we Lwowie.

O godzinie 12 dotarliśmy na rynek lwowski, który zachwyca każdego, gdzie każdy gmach uważa się za zabytek architektury, gdzie spotkaliśmy się z naszą przewodniczką panią Anią – Ukrainką polskiego pochodzenia. Zwiedzanie rozpoczęliśmy właśnie na rynku na środku, którego znajduje się Ratusz, a w każdym narożniku fontanna. Niedaleko znajduje się Katedra Łacińska pod wezwaniem wniebowzięcia NMP, gdzie w roku 1656 złożył śluby narodowe król Polski Jan Kazimierz. Następnie poszliśmy na plac Mickiewicza z jednym z najpiękniejszych w Europie pomników wieszcza. Spacerując dawnymi Wałami Hetmańskimi poznaliśmy historyczną część miasta. Zwiedziliśmy gmach Opery Lwowskiej, a następnie Kasyno Końskie. Po krótkiej przerwie na odpoczynek udaliśmy się w kierunku rynku zwiedzając Gmach Sejmu Krajowego (dawny Uniwersytet Jana Kaziemierza), Pałac Potockich, Katedrę Ormiańską, pomniki: Jana Zeha i Ignacego Łukasiewicza (wynalazcy lampy naftowej), Kościół Dominikanów oraz pomnik Krystyny Feldman.

O godz. 18 pożegnaliśmy się z naszą przewodniczką i udaliśmy się na obiadokolację, a następnie do naszego hotelu na zasłużony odpoczynek.

Następnego dnia znów spotkaliśmy się z panią Anią. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Cmentarza Łyczakowskiego (tak wielu sławnych Polaków tutaj spoczywa, że wielokrotnie zatrzymywaliśmy się w zadumie przed ich pomnikami) oraz Cmentarza Orląt Lwowskich odnowionego, już z nazwiskami na krzyżach. Kolejnymi punktami zwiedzania były Dworzec Kolejowy i Cerkiew św. Jura. Następnie udaliśmy się na Wysoki Zamek oraz Kopiec Unii Lubelskiej, skąd mogliśmy podziwiać całą panoramę miasta. Na koniec poszliśmy do sklepu ze słodyczami firmy Roshen (założycielem której jest prezydent Ukrainy Petro Poroshenko).

O godz. 18  zjedliśmy obiadokolację, a następnie wróciliśmy do naszego hotelu.

Ostatniego dnia przed wyruszeniem w drogę powrotną przyjechaliśmy znów na rynek, aby wejść na wieżę Ratusza na którą prowadzą 303 schody. Z góry roztaczał się super widok na cały rynek. Na koniec zaliczyliśmy małe zakupy w centrum handlowym i wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Na graniczy oczywiście obowiązkowy postój, cofnięcie się w czasie o godzinę i prosta droga do Nowego Targu, do którego dotarliśmy o godzinie 21. Zdecydowanie polecamy każdemu zwiedzanie Lwowa!

Autor: uczennice klasy 3 b HOT