2 czerwca 2018 roku o godz.9.30 grupa ekonomistów i handlowców, wraz z opiekunami, wyruszyła do Wrocławia, aby stamtąd wylecieć do Porto i tym samym rozpocząć praktyki w słonecznej (zwykle) Portugalii. Należy nadmienić, że  wyjazd jest drugim realizowanym w ramach projektu PO WER  pt. Szkoła w Europie-praktyki zawodowe w europejskich przedsiębiorstwach. Uczniów gości partner- Associação Intercultural Amigos da Mobilidade  z Barcelos.

Pierwszego dnia po przyjeździe, tj.3 czerwca br., odbyła się wycieczka do Bragi i Guimarães, czyli do stolicy dystryktu oraz do pierwszej stolicy Portugalii. Oba miasta na pewno zasługują na uwagę z racji swej wyjątkowej urody. W pierwszym z nich uczestnicy wyjazdu zobaczyli: Bom Jesus do Monte, czyli piękne, położone na wzgórzu sanktuarium ze wspaniałymi schodami i nieszablonowym ołtarzem oraz odbyli spacer po centrum. Braga zasługuje na uwagę, bo urzeka swoim średniowiecznym klimatem i licznymi atrakcjami, np. Pałacem Arcybiskupa z ciekawym ogrodem Jardim de Santa Barbara.

Guimarães to przede wszystkim  piękne miasteczko, liczne uliczki, zakamarki oraz zamek w którym urodził się  pierwszy król Portugalii, Alfons I. Zmęczeni, ale pełni wrażeń uczniowie ZSE zakończyli dzień przyjazdem na campus.

W poniedziałek rozpoczęły się już praktyki. Handlowcy pojechali do sklepów, a ekonomiści do biur rachunkowych, reklamowych itp. Po południu, w towarzystwie Czechów, wszyscy udali się do Barcelos, którego symbolem jest kogut. I tego nie sposób przeoczyć! Wtorek, środa i czwartek to już praca, praca, praca…Na miejsca praktyk od 8.30 uczniów rozwożą busy. Po tak intensywnych godzinach, reszta dnia zarezerwowana jest na odpoczynek przy basenie.

Równie intensywny plan pobytu  mają opiekunowie, którzy odbyli już pierwsze wizyty monitorujące. Uczniowie są chwaleni za swe kompetencje, zapał do pracy i życzliwość. Do pełni szczęścia brakuje tylko…więcej słońca.