Zespół Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu, realizuje projekt pod tytułem „Szkoła w Europie – praktyki zawodowe w europejskich przedsiębiorstwach” w ramach którego grupa 19 uczennic kształcących się w zawodach Technik Hotelarstwa i Technik Obsługi Turystycznej, udała się wraz z opiekunami w dniu 5 maja 2018 r. na dwutygodniowe praktyki do Portugalii. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

W piątek, 11 maja uczniowie zgodnie z harmonogramem udali się na praktyki. Tego dnia również nauczyciele, pod opieką przedstawiciela Mobility Friends, udali się na wizyty monitorujące praktyki. W ich trakcie, nauczyciele obserwowali pracę uczniów, sprawdzali zgodność realizacji praktyk z ustalonym programem oraz mieli możliwość  porozmawiania z pracodawcami oraz opiekunami praktyk. Podczas rozmów zostało poruszonych wiele tematów, które z pewnością wpłyną na dalsze kształcenie uczniów w szkole. Po południu był czas na odpoczynek w obiekcie.

Weekend owocował w wiele atrakcji turystycznych. W sobotę udaliśmy się na całodniową wycieczkę do Fatimy i Nazare. Dla wielu z nas było to przeżycie, które zapamiętamy na długo. W Fatimie odwiedziliśmy: Bazylikę Matki Bożej Różańcowej, gdzie pochowani są świadkowie objawień: Św. Franciszek, Św. Hiacynta i Siostra Łucja; kaplicę objawień z cudowną figurą Matki Bożej Fatimskiej oraz Bazylikę Trójcy Świętej. Był także czas na zakup pamiątek i dewocjonaliów. Z Fatimy udaliśmy się do Nazare, gdzie był krótki czas na spacer po plaży oraz podziwianie wspaniałych widoków z górnej części miasta. W niedzielę natomiast udaliśmy się na całodzienną wycieczkę do Porto. W jej trakcie odbyliśmy rejs statkiem po rzece Duero, odwiedziliśmy jednego
z wytwórców wina Porto, podziwialiśmy przepiękne widoki z Mostu Luisa I oraz zwiedziliśmy katedrę, dworzec kolejowy Sao Bento oraz główny plac miasta z ratuszem.

Kolejne dni uczniowie spędzali na praktykach. Popołudnia obfitowały jednak w wiele atrakcji. W poniedziałek świętowaliśmy 6 urodziny Mobility Friends. Z tej okazji urządzono wielkie przyjęcie z pieczeniem prosiaka, tortem, koncertem i fajerwerkami. Cały kampus bawił się do późnych godzin nocnych. We wtorek dekorowaliśmy słynne koguciki, każdy na swój sposób i zgodnie ze swoimi umiejętnościami. Efekty pracy były różne J. We środę wieczorem odbyła się dyskoteka, a we czwartek zwiedzaliśmy Bragę i kupowaliśmy pamiątki, gdyż czas powrotu zbliżał się wielkimi krokami.

Podsumowując minione 2 tygodnie można stwierdzić iż praktyki przyczyniły się do podniesienia kompetencji i umiejętności uczniów oraz dały im możliwość poznania kultury, tradycji i zwyczajów jakie panują w Portugalii. Szkoda tylko że ten czas tak szybko minął… Adeus Portugal!