Grupa 21 uczniów i uczennic o profilu Technik Hotelarstwa i Technik Obsługi Turystycznej z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu rozpoczęła własnie swoje zagraniczne praktyki w Portugalii. Tajniki zawodu będa zglebiać podczas dwutygodniowych praktyk, od 20 do 31 maja 2019, w firmach zlokalizowanych niedalego Barcelos, gdzie miesci się Campus Associação Intercultural Amigos da Mobilidade – organizacji przyjmujacej uczniów. Praktyki zagraniczne organizowane są w ramach projektu „Szkoła w Europie-praktyki zawodowe w europejskich przedsiębiorstwach”, realizowanego na zasadach programu Erasmus+ współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Zapraszamy do zapoznania się z  relacją uczniów:

Podróż z Nowego Targu do Campusu Mobility Friends w Portugalii przebiegła bez większych niespodzianek.  Zgodnie z planem w Porto wylądowaliśmy  po 23.00
i zostaliśmy zakwaterowani.

W poniedziałek zapoznaliśmy się z najbliższą okolicą, naszym campusem
i harmonogramem praktyk.  Odwiedziliśmy też najbliższe miasteczko Barcelos, gdzie nasz przewodnik zapoznał nas z historią i lokalnymi tradycjami.

Praktyki odbywamy w hotelach i biurze podróży. Pracujemy na recepcji, w restauracji
i pokojach. Poszerzamy zasób słownictwa w języku portugalskim i angielskim dotyczący hotelu i branży turystycznej. Zapoznaliśmy się z tutejszymi zasadami bhp, procedurami obsługi gości, czy sprzątania pokoi. Praktykujący w biurze turystycznym wyszukują wycieczki oraz loty. Wypełniamy faktury i inne dokumenty. Uczymy się jak poprawnie nalewać wino i sporządzać kawę.

Wieczorami spotykamy się z naszymi opiekunami by podzielić się wrażeniami z minionego dnia. W wolnym czasie gramy w siatkówkę, integrujemy się z zaprzyjaźnionymi grupami młodzieży mieszkającej na campusie, zwiedzamy najbliższe okolice. Na terenie naszego obiektu jest basen z którego chętnie korzystamy relaksując się po pracy, są boiska sportowe, siłownia w plenerze, wiata grillowa, a nawet sala zabaw. Oprócz naszej grupy są grupy z Turcji, Rumunii, Czech i Polski.

W weekend byliśmy na dwóch wycieczkach. W sobotę zwiedziliśmy Bragę i sanktuarium Bon Jesus. W Bradze trwał rzymski tydzień. Miasto było przyozdobione rzymskimi dekoracjami, a mieszkańcy przebrali się za Rzymian. Tu i ówdzie mogliśmy podejrzeć jak wyglądało życie mieszkańców za czasów panowania cesarza Oktawiana Augusta. Wieczorem po przyjeździe na campus mieliśmy też okazję uczestniczyć w procesji fatimskiej zorganizowanej przez tutejszych mieszkańców.

W niedzielę wybraliśmy się do Porto na rejs statkiem po rzece Duero wpływającej do oceanu. Polski przewodnik opowiedział nam historię miasta a także tutejsze tradycje związane z produkcją wina Porto. Po lunchu udaliśmy się na słynny most Ludwika I, zwiedziliśmy też najsłynniejszy w Europie dworzec kolejowy. Na zakończenie dnia mieliśmy okazję zrelaksować się nad oceanem i wzmocnić naszą opaleniznę.

Dotychczasowy pobyt w Portugalii bardzo nam się podoba. Atmosfera jest niesamowita, wszyscy się integrujemy, a nasze panie opiekunki bardzo o nas dbają i koordynują nasze działania.