21 listopada 2019 r. w naszej szkole, odbyła się VI  edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Regionie – Podhale, Spisz, Orawa, temat przewodni: Powrót do tradycji.  Ludowe zwyczaje i obrzędy – dawniej i dziś – pod Patronatem Starosty Powiatu Nowotarskiego.

Zwycięzcami konkursu zostali: Aneta Rychtarczyk i Tomasz Zawadzki z Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu. II miejsce zajął nasz duet z ZSE – Marzena Sowa i Weronika Wróbel. Zaszczytne III miejsce należy do Pauliny Świder i Zuzanny Sobczyk z Zespołu Szkół Hotelarsko – Turystycznych w Zakopanem.

Spośród wszystkich uczestników, jury wyłoniło jedną osobę do nagrody specjalnej – Marzenę Sowę z ZSE.

Obecnością na konkursie zaszczycili nas: Pani prof. dr hab Anna Mlekodaj, Pan Jerzy Stodulski, Starszy Wizytator, przedstawiciel Nowotarskiej Delegatury KO w Krakowie, Pani Marta Skawska, Dyrektor Powiatowego Centrum Oświaty w Nowym Targu, oraz Pan Marcin Kudasik – pracownik Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu.

W konkursie rywalizowały zespoły z  5 szkół  z powiatów – nowotarskiego i tatrzańskiego.
Konkurs odbył się w dwóch etapach. W pierwszym etapie uczestnicy  pisali test  wiedzy ogólnej, w drugim zaś  przedstawili prezentację na temat zwyczajów i obrzędów swojego regionu. Ubrani w piękne regionalne stroje, z użyciem różnych rekwizytów, mówiąc gwarą przedstawiali swoje pomysły.

Udział w konkursie umożliwił  integrację uczniów z różnych szkół,  stworzył możliwości wymiany doświadczeń oraz współzawodnictwa miedzy uczestnikami.  Wydarzenie to było jednocześnie  okazją do  dobrej zabawy.
Wyjątkowym elementem podczas konkursu, był wykład, Pani prof. dr hab. Anny Mlekodaj na temat „Co kryje się za kulturą Podhala?”. Wykładu, oprócz uczestników konkursu, wysłuchali uczniowie klas turystyczno – hotelarskich Zespołu Szkół Ekonomicznych.
W jury konkursu zasiedli: Pani Marta Sokołowska – Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych – przewodnicząca komisji, Pani Prof. Anna Mlekodaj, Pani Marta Skawska, oraz Pan Marcin Kudasik.
Sponsorzy atrakcyjnych nagród dla uczestników to:  Karczma  Po Zbóju – fundator zaproszeń na kolacje dla uczestników wraz z osobami towarzyszącymi, Park Rozrywki Spiska Kraina w Niedzicy – fundator voucherów na zwiedzanie parku miniatur oraz wejściówek na cyfrowy paintball, Termy Chochołów i Termy Szaflary – fundatorzy bonów wejściowych na całodzienny pobyt w kompleksie basenów, ZEW Niedzica, który wsparł konkurs licznymi nagrodami książkowymi oraz rzeczowymi, a także  Pani Marta Skawska, fundująca nagrodę specjalną.
Ponadto nagrodami rzeczowymi i pozycjami książkowymi konkurs wsparli: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym  Targu, Urząd Gminy w Jabłonce oraz Urząd Gminy Czarny Dunajec. Wszystkim sponsorom bardzo dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę.
Konkurs przebiegł w miłej atmosferze, pełnej kolorów regionalnych strojów, śpiewu i regionalnych potraw. Dodatkowo wydarzenie uświetnił występ zespołu regionalnego – uczennic Zespołu Szkół Ekonomicznych.
Gratulujemy zwycięzcom i serdecznie zapraszamy za rok do  udziału w konkursie.