23 czerwca 2025 roku 2 uczniów klasy 4 Technikum ekonomicznego: Maksymilian Duda oraz Michał Zych rozpoczęli swoją kilkudniową wycieczkę do Brukseli. Była to nagroda za stworzenie projektu edukacyjnego związanego z tematyką bezpieczeństwa informacyjnego i dezinformacji.
Pomysłodawcą i organizatorem konkursu „Postaw na #CzystyPrzekaz” byli: Wydział Edukacji Europejskiej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Fundacją PZU. Dzięki ich uprzejmości i hojności uczniowie mogli poznać wszystkie zakamarki Brukseli, szczególnie kluczowe instytucje: Parlament Europejski, Komisję Europejską oraz Radę Europejską.
Pierwszego dnia wszystkich serdecznie przywitano w Stałym Przedstawicielstwie RP w Brukseli, gdzie odbył się brunch, a po nim rozmowa z Panią Ministrą, Barbarą Nowacką oraz uroczyste wręczenie dyplomów dla zwycięzców konkursu (w sumie było to 5 zespołów z całej Polski). Następnie uczniowie udali się do budynku Justus Lipsius na pierwszą z zaplanowanych sesji informacyjnych na temat Rady Europejskiej i Rady Unii Europejskiej, przeprowadzonej przez Pana Leszka Jarosza, dawnego korespondenta stacji TVN w Brukseli, a obecnie administratora komunikacji w Radzie UE. Wieczorem uczniowie udali się na uroczystą galę Unity w sali koncertowej Flagey, w trakcie której premierowo zagrano utwory polskiego kompozytora, Aleksandra Dębicza, a zaśpiewał fenomenalny kontrtenor – Jakub Józef Orliński. W drugim dniu pobytu w Brukseli odbyły się 2 kolejne sesje informacyjne, w tym m. in. z udziałem byłego Ambasadora Polski w Nowej Zelandii, Pana Zbigniewa Gniatkowskiego. Uczniowie poznawali w ich trakcie tajniki pracy Komisji Europejskiej. Z powodu strajków w Brukseli i trudności komunikacyjnych większość drogi w tym dniu uczestnicy wycieczki pokonywali pieszo! W tym oglądanie arrasu Małgorzaty Mirgi – Tas w jednym z brukselskich muzeów czy zwiedzanie wystawy w Domu Historii Europejskiej, która na wszystkich obecnych zrobiła oszałamiające wrażenie! Dzień zakończył się wyśmienitą kolacją w urokliwej restauracji na Grand Platz. A trzeciego dnia? Wisienka na torcie – Parlament Europejski. Można było posłuchać kilka słów na jego temat, zobaczyć salę obrad, zrobić sobie sesję zdjęciową w najbardziej reprezentatywnych miejscach. Potem był czas wolny, który uczniowie spędzili w Królewskim Muzeum Sztuki i Historii i podziwiali m. in. oryginały obrazów P. Breugla czy J. L. Davida. Oczywiście był czas także na frytki belgijskie! Po podsumowującym lunchu grupa – wraz z opiekunami – udała się na lotnisko, by z partnerem konkursu – Polskimi Liniami Lotniczymi LOT bezpiecznie wrócić do Warszawy. Na lotnisku w Warszawie na uczestników czekała ekipa telewizji TVP INFO, a Maks świetnie sobie poradził w roli rozmówcy, co można zobaczyć na szkolnym FB. Po naprawdę krótkim odpoczynku w jednym z warszawskich hosteli trzeba było udać się na Dworzec Centralny i pociągiem wrócić do domu. Było warto!
Opiekunem projektu była Pani Magdalena Korzycka.