Trzy uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu Klaudia Czerwień, Karolina Jędrol oraz Aleksandra Garb zostały finalistkami tegorocznej Olimpiady zatytułowanej „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, której organizatorem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Drużyna miała w ciągu 30 minut odpowiedzieć na 25 pytań wielokrotnego wyboru. Pytania dotyczyły całego obszaru ubezpieczeń społecznych –  od zasiłków po emerytury i zasady rozliczeń z ZUS. Oprócz wiedzy niezbędna była też umiejętność zdalnej pracy w grupie z wykorzystaniem aplikacji komputerowych. Ekonomistki nie dały szans konkurencji, najlepiej rozwiązały test, uzyskując wynik na poziomie 96 procent.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Inspektoracie ZUS w Nowym Targu, podczas którego uczennice usłyszały  słowa uznania i gratulacje posiadanej wiedzy.  Ekonomistki otrzymały również propozycje aplikowania na różne stanowiska pracy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.  Do życzeń sukcesów oraz realizacji marzeń i zamierzeń dołączone były także nagrody.

Finalistki oprócz atrakcyjnych nagród rzeczowych, będą mogły również skorzystać z preferencyjnych warunków podczas rekrutacji na uczelnie takie jak m.in. Uniwersytet Warszawski, Politechnika Opolska, Akademia Pomorska, UMK w Toruniu, UWM w Olsztynie, KUL w Lublinie oraz Uniwersytet w Białymstoku.

Olimpiada jest zwieńczeniem „Lekcji z ZUS”, projektu, który ma przybliżyć tematykę ubezpieczeń społecznych uczniom liceów, techników i szkół zawodowych. Obejmuje on cztery tematy zajęć: „Świadomy zawsze ubezpieczony”, „Płacisz i masz, czyli co Ci się należy, gdy płacisz składki”, „Emerytura – twoja przyszłość w Twoich rękach”, „e-ZUS, czyli firma pod ręką”. Projekt przygotowuje młodych ludzi do świadomych i odpowiedzialnych decyzji na rynku pracy oraz w życiu osobistym.

W tegorocznej edycji Olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach” wzięło  udział 288 zespołów z całej Polski.

Opiekunowie merytoryczni uczniów: p. Piotr Plewa, p. Anna Martuszewska.