W dniach 04-07.04.2018 r. w  Łodzi i Spale odbył się centralny etap  jubileuszowej V Olimpiady Wiedzy o Turystyce. Tym razem  pod hasłem Turystyka folklorystyczna – barwy regionu. Organizatorem zawodów był Instytut Geografii Miast i Turyzmu Uniwersytetu Łódzkiego. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Sporu i Turystyki oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zespół Szkół Ekonomicznych reprezentowały: Sabina Kowalczyk i Natalia Masny  z klasy IV Technikum kształcącego w zawodzie technika obsługi turystycznej.

Rywalizacja obejmowała 3 etapy. Do pierwszych dwóch przystąpiło 30 finalistów, którzy pisali test wiedzy o turystyce oraz prezentowali wybrany produkt  turystyczny powiązany z  tematyką olimpiady. Sabina zaprezentowała potencjał kulturalny i przyrodniczy Spisza, natomiast Natalia przedstawiła rolę i znaczenie muzyki góralskiej w folklorze i sztuce regionu. Ostatecznie wyłoniono 15 laureatów, wśród których znalazły się obie dziewczyny. Zadanie finałowe polegało na przygotowaniu jednodniowej wycieczki po Wilnie w oparciu o materiały dostarczone przez organizatorów.

Po podsumowaniu wszystkich etapów Natalia zajęła 3 miejsce, a Sabina 5 miejsce, zatem otrzymały tytuły laureatów tej olimpiady. Nagrodą jest zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego, indeks na wszystkie kierunki geograficzne prowadzone na Uniwersytecie Łódzkim, a ponadto  liczne publikacje książkowe oraz materiały promocyjne przygotowane przez organizatorów i sponsorów, wśród nich pobyt dla 2 osób na Międzynarodowych Targach Turystycznych ITB Berlin 2019 oraz 4 dniowa wycieczka do Lwowa dla 2 osób.

Finał olimpiady obfitował w liczne atrakcje, m.in.: zwiedzanie Łodzi, wspinaczkę i zabawę w parku linowym, warsztaty kulinarne „Od ziarenka do bochenka”, warsztaty z robienia kwiatów z bibuły, wykład o kulturze i tradycji Gruzji oraz wizytę w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie uczestnicy odwiedzili Skansen rzeki Pilicy, Rezerwat Niebieskie Źródła oraz arenę lodową do trenowania łyżwiarstwa szybkiego.

Warto nadmienić, że w do tej pory łącznie 8 uczniów ZSE uzyskało tytuł laureata tej olimpiady. Każda z nich kończyła się sukcesem. Jak w poprzednich olimpiadach, tak i teraz, opiekunem merytorycznym uczennic był pan  Piotr Mrugała.