W dniach 02-04 października 2023 roku uczniowie klas  4 TE, 4 TR oraz 4 SOT (cześć spedycyjna) wraz z opiekunkami –  Agnieszką Hollą, Justyną Grabowską-Bełciak, Barbarę Kalatę oraz Iwonę Paczuską zwiedzali stolicę naszych południowych sąsiadów – Pragę. Wyprawa obfitowała w szereg atrakcji, program wycieczki był niezwykle bogaty.

Pierwszy dzień wyprawy to głównie podróż. Około godziny 16:00 dotarliśmy wreszcie do celu. Po raz pierwszy mogliśmy spojrzeć na Pragę  ze wzgórza Wyszehrad. Według legendy miała tu znajdować się siedziba legendarnego czeskiego władcy Kroka.  Jego córka Libusza miała sen, według którego należało w pobliskich lasach odnaleźć człowieka ciosającego właśnie próg do swojego domu i w tym miejscu wznieść nowe miasto. Sen spełnił się, a miasto otrzymało nazwę “próg”, po czesku Praha.

Zwiedzając wzgórze, mogliśmy podziwiać romańską rotundę Św. Marcina, Bazylikę Św. Piotra i Pawła oraz cmentarz wyszehradzki, na którym pochowane są najsłynniejsze postacie Czech.

Po zakończonym zwiedzaniu udaliśmy się do naszego hotelu, gdzie po zameldowaniu i otrzymaniu kluczy spotkaliśmy się na obiadokolacji, która jednym smakowała a innym nieco mniej  następnie uczniowie rozeszli się do swoich pokoi, aby odpocząć po podróży   i przygotować się na kolejny dzień.

Drugiego dnia po śniadaniu, pełni energii  wyruszyliśmy odkrywać Pragę, która przywitała nas cudowną pogodą. Zwiedzanie stolicy Czech zaczęliśmy od Kompleksu Hradczan, w którym odbyliśmy spacer po dziedzińcach Zamku Praskiego, a następnie podziwialiśmy wnętrza Katedry Św. Wita. Zobaczyliśmy ścianę Johna Lennona, będącą symbolem ideałów młodości, takich jak miłość i pokój, które można wyrazić za pomocą graffiti. Następnie przeszliśmy przez słynny Praski Mostek Zakochanych – średniowieczny Most Karola i udaliśmy się na Rynek Starego Miasta, gdzie zobaczyliśmy Ratusz Staromiejski wraz z Zegarem Astronomicznym. W centralnym punkcie miasta, czyli na Placu Wacława, uczestnicy mieli  chwilę czasu na zakup pamiątek.  Zwiedzanie Pragi zakończyliśmy w żydowskiej dzielnicy – Józefov z dobrze zachowanymi synagogami i średniowiecznym cmentarzem, po czym wróciliśmy do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Ostatniego dnia wycieczki po śniadaniu i wymeldowaniu się z hotelu, wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Po drodze zatrzymaliśmy się urokliwym zabytkowym miasteczku środkowych Czech – Kutnej Horze. Miasteczko w średniowieczu słynęło ze złóż srebra, to tutaj Czesi niegdyś mieli swoją mennicę. Spacerując po centrum miasteczka mogliśmy podziwiać najważniejsze zabytki miasta, takie jak gotycki Kościół Św. Barbary oraz klasztor Jezuitów. Zwiedzanie miasta zakończyliśmy na malowniczej Uliczce Ruthardka, biegnącej wzdłuż dawnych murów miejskich. Wszyscy uczestnicy wycieczki zauroczeni byli spokojem, ciszą i  pięknem tego miasteczka, niestety wszystko, co dobre, kiedyś się kończy i w tym miejscu skończyła się nasza przygoda z Czechami.

Zadowolenie i pełni pozytywnych wrażeń, szczęśliwie wróciliśmy do domów.